Naše proč?galerie úštěk

Myšlenka založit v malebném městečku Úštěk trvale otevřenou galerii, která by potěšila oko i srdce vnímavějších návštěvníků města v kterýkoliv den v roce ve mě zrála od doby, kdy jsme s přáteli vrátili do města tradici řemeslných jarmarků, které se zde konaly ještě krátce po válce. Město vždy po jarmarku osiřelo a chybělo tu něco trvalého, příjemného, zvoucího k návštěvě. Když se uvolnil nádherný prostor v přízemí domu naproti cukrárně, padlo rozhodnutí vybudovat v Úštěku galerii.

Jak to všechno bylo?

galerie ustek - ringo cechGalerie vznikla na začátku nového tisíciletí. Slavnostně byla otevřena v srpnu 2000 při příležitosti konání 3. historického jarmarku. Motivací bylo, stejně jako při vymýšlení a realizaci všech úštěckých jarmarků, zasadit do prostředí městské památkové rezervace něco trvalého, umělecky příjemného a na rozdíl od jarmarků celoročně přístupného. Něco, co potěší alespoň občas srdce každého citlivého, slušného a kulturního člověka.

Zajímavá perlička z rekonstrukce galerie: Za tenkou zdí v zadní místnosti galerie byla původně pec malé pekárničky fungující do roku 1948. Při sekání rozvodu elektřiny jsme nedopatřením zeď trochu prorazily a vyvalily se na nás více než padesátileté saze z pece.

Logo galerie vytvořil ing. arch. Vít Cimbura a návrh interiéru Eva Cimburová, manželé a mí přátelé, kteří stáli se mnou u zrodu galerie i jarmarků v Uštěku a byli pro mne v nelehkých začátcích i morální oporou. První výstava byla skutečně symbolická. Fotografie Jiřího Rotha, Ivety Palyové-Horské a Marie Bonaventurové s tématikou dobových jarmarků v Úštěku.

galerie ustek

Od té doby se koná každý rok kolem 8 výstav. Vybíráme dobré a zajímavé severočeské autory a zároveň se snažíme představit návštěvníkům významné osobnosti české kultury a jejich výtvarné počiny. Vystavovali u nás namátkou J. A. Pacák, Dan Richter, Jan Kanyza, Jiří Suchý, Honza Vyčítal, F. R. Čech, Jiří Anderle, Emma Srncová, Jiří Bouda, Jan Saudek, Ilja a Vladimír Šavlovi a mnoho dalších velmi zajímavých osobností. Z keramiků například Milan Žofka, Aleš Vondřich, Jana Molovčáková a další. Osobní setkání s autory na vernisážích a poté s jejich dílem v galerii nás velmi obohacuje a zároveň zavazuje při výběru dalších autorů. Vysoká návštěvnost většiny výstav nám napovídá, že snad jdeme správnou cestou.

A jak je to teď?

Galerie si postupně našla svojí cestu v rozmanitém světě výtvarného umění, která koresponduje se starobylým a romantickým duchem města. Nejsme moderní avantgardní galerií, snažíme se být bránou do jiných - romantických, trochu naivních světů, plných jemné poetiky, nostalgie i vtipu. S tím souvisí i výběr našich vystavujících a trvalých expozic, ke kterým přistupujeme s velkou pokorou.

Nová etapa na nové adrese v Úštěku

galerie ustek

Galerie U brány Úštěk se po 22 letech existence přestěhovala do nových, větších a prestižnějších prostor přímo na náměstí v Úštěku do modrého domu. Nová její adresa je Mírové náměstí 17. V nové Galerii Úštěk najdete větší a přehlednější kolekce obrazů a grafik našich jednotlivých autorů i místnost na pravidelné výstavy. V předních prostorách galerie se navíc nachází útulná kavárna s výbornou kávou z vyhlášené litoměřické prařírny Zoban i něco dobrého na zub. Dále zeď s fotografiemi našich výtvarníků, kteří mají kromě fotografie u nás svoji židli. Sednout si můžete na židli Ivy Hüttnerové, Viktora Preisse, Františka |Ringo Čecha a mnoho dalších.

Za galerii Libor Uhlík starší - provozovatel galerie.

Ozvěte se.

Můžeme si nezávazně promluvit o umění nad šálkem dobrého čaje či kávy. Nechte nám krátkou zprávu.